School Staffing List

Department  Title  Forename  Surname  Responsibility 
JTMAT Mr Mike  Donohue  CEO 
Mrs Barbara  Mahoney  Chief Operating Officer 
Head of School  Mrs Katie  Cochrane  Head of School 
SLT  Mr Jon  Blanchenot  Deputy Head of School 
Miss Charlotte   Crutchley  Head of Lower School 
Mr Simon  Curzon  Director of Numeracy 
Mrs Nicola  Dean  Assistant Head and Head of Upper School 
Mr Nathan  Morland  Director of Teaching and Research School 
Mr Simon  Murphy Business Director 
Mr Michael  Simmons  Assistant Director of Teaching School 
Mrs Alison  Spencer  Director Post 16/Deputy Head of School 
Mrs Jo  Turrell Leader of Inclusive Education (inc 
SENDCO) 
Mrs James  Twynham  Deputy Head of School 
Mrs Emma  Walker  Assistant Head (2 yr secondment) CAL RS 
Heads of Years  Miss   Danielle  Sears  Y7 
Miss  Sherree  Bale  Y8 
Mr  Simon  Markwell  Y9 
Mr  Paul  Thompson  Y10 
Mr  Neil  Forden  Y11 
Miss  Jodie  Greenhough  Y12 
Mr  Dave  Brackstone  Y13 
       
Progress Leaders  Miss Cora  Lietchi Y7 
Miss Rosie  Simnett  Y8 
Mrs Emily   Bowen Y9 (Sarah Woodings on Mat leave) 
Mrs Amy   Wroughton  Y10 
Mrs Rebecca  Roberts  Y11 
Mr  Tom  Sears  Y12 
Mrs Jane  Cotterill  Y13 
Art  Miss Donna  Evans CAL 
Miss Nicky  Clayton  Lead Teacher 
Mrs Amber  Forden  Btec Art & Design Co-Ordinator 
Mrs Heather   Giltrap Art Technician 
Mr  Simon  Markwell  Head of Y9 
Business  Ms  Charlotte   Crutchley   Head of Lower School 
Mrs Elaine  Dolman  Teacher 
Mrs Sharon  Prosser  CAL 
Mrs Alison  Spencer  Director Post 16/Deputy Head of School 
Drama  Mrs Jemma  Cooper  CAL (maternity leave) 
Mrs Sally-Anne  Bonnett   
English  Ms  Louise  Burns  CAL    
Mrs Jane  Budge   
Mrs Bernie  Carrol Assessment for Learning Lead Teacher (Whole School) 
Mrs Kirstie  Craddock  Lead Teacher KS3 
Ms  Cassandra  Hayes  
Mrs Keely  Jones   
Miss Felicity  Measures   
Ms  Helen  Platts   
Ms  Chloe  Read   
Mrs Sally  Roberts  Assistant CAL 
Miss Rebecca   Wagstaff   
Mrs  Emma  Waller  NQT Lead Teacher  
Mrs  Sarah  Woodings  Progress Leader Y9 
Mrs   Amy  Wroughton   
Geography  Miss  Emily  Starkie  CAL (3 Days) 
Ms  Kate  Barker   
Miss  Rachel  Dunn   
Ms  Nicola  Dean  SLT 
Ms  Alex  Martin   
Mr   Nathan  Morland  SLT 
Mrs  Emily  Parker  Lead teacher with SCITT 
Mr  Michael   Simmons  SLT 
Health & Social Care / Psychology Mrs  Liz  Callaway  CAL Psychology 
Mrs  Charlotte De Vine  CAL H&SC 
Mrs   Alison  Sharp   
       
 History Mr  Stephen  Roberts  CAL  
Miss  Katie   Archer  Lead Teacher 
Miss  Jodie  Greenhough   
Mr  Carl  Knight  Careers Co-Ordinator 
       
IT Teaching  Mr  Gavin  Craddock  CAL 
Mr  Paul  Thompson  Head of Y11 
Ms  Lynne  Bostock   
IT Support  Mr  Mark  Crompton  Strategic Network Manager (MAT)
Mr  Alistair  Duncan  Senior Technician 
Mr  Jaxon  Howell   
Languages  Mrs   Violet  Roe  CAL 
Mrs  Hannah  Coldicott  Lead Teacher 
Mrs  Alison  Jones   
Miss  Debbie  Law   
Mr   Faye  Brookes   
Mrs  Catherine  Stevens   
       
Law  Mrs  Christine Burns  CAL 
Learning Resource Centre Mrs   Jane  Collier  LRC Co-ordinator 
Mrs  Emma  Stubbs   
Maths  Mr  Simon  Curzon  CAL, Director of Numeracy SLT 
Miss  Sherree  Bale  Head of Y8 
Miss  Joanne  Barnes   
Mr  Joseph  Cerkeliunas   
Mrs  Jane  Cotterill  Lead Teacher (6th Form Progression) 
Mr  Christopher  Crowther   
Mr  Anthony  Eagles  Assistant CAL 
Mrs  Heather  Holmes  Assistant CAL (KS5 Maths) 
Mr  James  King   
Mr   Matthew  Kimber  Lead Teacher (Year 7 & 8 Maths) 
Mr   Peter   Packer   
Music  Mrs  Helen  Thompson  CAL 
Ms  Emily  Bowen   
PE  Mr  Neil  Forden  Head of Y10 
Mrs  Julie  Berry  SSCO 
Mr  Jon  Blanchenot  Deputy Headteacher 
Mr  Matthew  Hulley  ACAL  
Mrs  Amy  O’Brien   
Mrs  Rebecca  Roberts   
Miss  Bronte   Senior   
Mrs  Emma  Williams  CAL 
Mr  Matthew  Williams   
RS  Mrs  Emma  Walker  CAL & Assistant Head of School (2 yrs) 
Ms  Anna  Ball   
Ms  Claire  Nurse   
Miss  Danielle  Sears  Head of Y7 
Miss   Rosanna  Simnett  Progress Leader 
       
Science  Mrs  Tammi  Bird  CAL 
Mrs  Sophie  Abbott  ACAL  
Mr  Sukhdev  Atwal   Science Technician 
Mrs  Katrina  Blake   
Mr  David  Brackstone  Head of Y12 
Mr  Tom  Burton   
Mrs  Debbie  Drage  LPC Biology 
Mrs  Alice  Gill   
Mr  Grant  Gourlay  Science Technician 
Ms  Vicki  Hadley   
Mr  Michael  Heath  LPC Primary Liaison 
Mr  Greg  Hulme   
Mr  Kristopher  Kelly   
Miss  Christine  Leary  Science Technician 
Miss  Cora  Liechti  LPC Vocational 
Miss  Sarah  Roberts  (maternity leave) 
Mr  Tom  Sears  LPC Physics 
Mrs  Becky  Starbuck   
Ms  Lorraine  Thomas   
Mrs  Louise  White  Senior Science Technician 
Mr  Lewis  Williams   
Technology  Miss   Kirby  Dowler  CAL 
Mr  Ken  Crane  D&T Technician 
Mrs  Sarah  Crane   
Mrs  Jenny  Greenaway  Lead Teacher of STRIPE/ Teacher of DT 
Ms  Rakiba  Hassan Patel   
Mrs  Rebecca  Smith  Lead Teacher of Food 
Safeguarding  Miss  Nicky  Dean  Designated Safeguarding Lead  
Miss  Charlotte  Crutchley  ADSL 
Mrs  Sian  Hickey  ADSL 
Mrs   Karen  Harrison  ADSL 
Mrs   Alison  Spencer  ADSL 
Mr  James  Twynham  ADSL 
Science  Mrs  Jo  Turrell  Leader of Inclusive Education (Including 
SENDCo) 
Mrs  Tricia  Barrett   
Mrs  Sonya  Bastin   
Mrs  Rachel  Brown  Temporary until 2020 
Mrs  Colette  Choules   
Mrs  Helen  Collins   
Mrs  Jackie  Darby   
Mrs  Annette  Dolan  SEN Administrator 
Mrs  Rachel  Dunn  TA & Geography Teacher 
Mrs  Carol  Richards   
Mrs  Gail  Gilbert  SENSSO 
Mrs   Vicki  Gould    
Miss  Elena  Michael   
Ms  Georgia  Musk   
Ms  Adele  Nicholson   
Mrs  Sarah  O’Brien   
Mr  Steven  O’Connell   
Mrs  Sarah  Porter   
Mrs  Jane  Roden  Student Support – Wellbeing  
Mrs  Gillian  Spencer   
Mrs  Sally  Toon   
Mrs  Mel  Waterhouse   
Support Centre  Mrs  Karen  Harrison  Safeguarding Office/DDSL 
Mrs  Alison  Byrne  Student Support - Behaviour  
Mrs  Helen  Gilmore  Student Support - Pastoral (Lower School) 
Mrs  Alison  Waddell  Student Support - Pastoral (Upper School) 
Admin Mr  Simon  Murphy  Business Director 
Mrs  Leah  Axten  NFTS 
Mrs  Sarah  Banks  Reception  
Mrs  Julie  Beveridge  Reception 
Mrs  Kirsty  Davis  Staff office 
Miss  Ros  Ford  Parent Pay / Trips 
Mrs  Chrissie  Foster  Exams Manager 
Ms  Sian  Hickey  Attendance Intervention Manager 
Mrs  Allison  Howe  Reception  
Mrs  Louise  Joseph  Data Manager 
Mrs  Lynne  Keeling  Attendance / Admission Enquiries 
Mrs  Hannah  Kirkpatrick  Staff Office 
Mrs  Lesley  Lord  Cover / Admin / Rooming 
Mrs  Julie  Matthews  Finance / Training 
Mrs  Diane  Nicholls  Pupil Data / Timetables / Admin 
Mrs  Yvonne  Oakley  First Aid / Reprographics 
Mrs  Emily  Rawle  Exam Secretary 
Miss  Stacy  Redfern  Staff office/reception 
Mrs  Jeanette  Taylor-Perks  NFTS 
Miss  Amy  Spurrier  6th form Admin 
Mrs  Dianne  Whiting  PA to Head of School & Clerk to Governors 
Cover Supervisors Miss  Nina  Jones   
Miss  Laura  Masefield   
Mr  Jak  Machin   
Mrs  Kay  Thacker   
Lunchtime Supervisors  Mrs  Lynn   Hollender   Senior Lunchtime supervisor 
Mrs  Selena   Connolly   
Mrs  Sharon  Spencer   
Mrs  Gillian  Warrington   
       
Site Staff  Mr  Alan  Colclough  Senior Site Supervisor 
Mr  Mick  Adams    
Mr  Kevin  Gibbs   
Mr  Kevin  Greensmith   
Mr  David  Morgan   
Mr  Andrew  Pinson   
jmat
ntfs
Staffordshire Research School
parent-pay
4schools
szapp